среда, 14. мај 2014.

Navijači







Crvena zvezda je srpski klub sa najvećim brojem navijača prema većini istraživanja koja su sprovedena u Srbiji. Navijači Crvene zvezde se nazivaju Delije. Ova navijačka grupa nastala je ujedinjenjem dotadašnjih manjih navijačkih grupa 7. januara 1989. Delije su uvek imale svoje grupe i podgrupe, trenutno neke od najznačajnijih su: Belgrade boys, Brigate, Ultra Boys i Heroes. Od navijača najvećeg rivala Partizana su dobili nadimak „cigani“.



 Navijači Crvene zvezde i Olimpijakosa razvili su duboko prijateljstvo. Navijači oba tima su sebe nazvali „Pravoslavna braća“ („Orthodox Brothers“). Mnogo puta navijači Crvene zvezde iz različitih navijačkih klubova su bili na utakmicama Olimpijakosa, posebno protiv njihovog najvećeg rivala Panatinaikosa. Od nedavno „Orthodox Brothers“ su počeli da uključuju navijače Spartaka Moskve.






уторак, 13. мај 2014.

Crvena zvezda danas


Crvena zvezda je sada vodeći tim u Jelen Super ligi Srbije. Za njom 3 boda zaostaje FK  Partizan.Crvena zvezda ima gol razliku od 68 golova. Vrlo efikasnu postavu čine :



Бр.ПозицијаИграч
1Црна ГораГБобан Бајковић
2СрбијаOМарко Петковић
3СрбијаOЉубо Ненадић
5СрбијаOНикола Мијаиловић
6СрбијаOЈован Крнета
7СрбијаHЂорђе Ракић
8СрбијаCДарко Лазовић
9НигеријаHАбиола Дауда
10СрбијаCНенад Милијаш (капитен)
11СловенијаCНејц Печник
14Црна ГораOСаво Павићевић
16СрбијаHЛука Милуновић
17Црна ГораHФилип Касалица
 


 

понедељак, 12. мај 2014.

Stadion Crvene zvezde

Crvena zvezda je na početku  oristila stadion fudbalskog kluba Jugoslavija . Stadion je imao 20 000  mesta koja su bila napravljena od drveta. Tokom drugog svetskog rata FK Jugoslavija se gasi i stadion u potpunosti pripada zvezdi. 27. decembra 1959. godine Crvena Zvezda je odigrala poslednji meč na starom stadionu . 
Na temeljima starog stadiona izgrađen je novi, veći stadion. Zvanično stadion je otvoren 1. septembra 1963. Pun kapacitet stadiona iznosijo je 110 000 mesta. Rekord je postavljen na utakmici sa Fenecvarošem   1975. godine.

среда, 7. мај 2014.

Zvezdina postignuća

Crvena zvezda je prvak  Jugoslavije bila 19 puta, a druga je bila 9 puta. Prvenstvo Srbije i Crne Gore je osvojila  5 puta , a prvenstvo Srbije je osvojila 2 puta ( 2006-2007 i 2013-2014). Kup SFRJ Jugoslavije osvojila je 12 puta. Kup SCG osvojila je 9 puta ,a kup Srbije 3 puta. 1991. Crvena zvezda je osvojila Kup Evropskih Šampijona(današnja liga šampiona) , iste godine osvojila je i Internacionalni kup.Takodje je osvojila  "Mitropa kup" , "Kup sajamskih država". 





уторак, 6. мај 2014.

Zvezdine zvezde

Crvena zvezda već 50 godina unazad ima tradiciju da dodeljuje zvanje „Zvezdina zvezda“ igračima koji su imali veliki uticaj na klupsku istoriju i koji su je proslavili širom sveta. Za sada je samo pet igrača i jedna generacija bilo izabrano:
  • Rajko Mitić
  • Dragoslav Šekularac
  • Dragan Džajić
  • Vladimir Petrović Pižon
  • Dragan Stojković Piksi
  • Generacija 1991.
Svaki od petorice izabranih igrača je svojevremeno bio i kapiten kluba. Takođe svi igrači osim Dragana Stojkovića su igrali najmanje jednu deceniju za klub. Konačno, 29. maja 2010. na proslavi 65 godina kluba Generacija 1991. koja je osvojila Kup evropskih šampiona i Interkontinentalni kup proglašena za šestu Zvezdinu zvezdu.








понедељак, 5. мај 2014.

Istorija fudbalskog kluba Crvena zvezda

Tokom februara 19455. godine omladinci, članovi Ujedinjenog saveza antifašističke omladine Srbije, počeli su pripreme za osnivačku skupštinu jednog omladinskog fiskulturnog društva, sa ciljem da bude sastavljeno od raznih sportskih sekcija. U duhu tog vremena nosilo je naziv Omladinsko–fiskulturno društvo  koje je 4. marta preraslo u Crvenu zvezdu.Tokom 1945. godine klub je odigrao oko 36 mečeva. Crvena zvezda je zabeležila pobede u 30 mečeva, igrala nerešeno 5 i izgubila jedan meč od Rumunije u Temišvaru 23. septembra 1945. godine.Planovi vezani za evropske uspehe Zvezde i njeno jačanje u Evropi počeli su da se sprovode sredinom 1980-tih godina.[18]Zvezda je do tada igrala solidno protiv inostranih timova. Igrači koji su činili prvi tim su bili iz omladinskog tima ili su dovođeni iz manjih klubova u zemlji. Tadašnji rukovodeći ljudi kluba Dragan Džajić i Vladimir Cvetković doneli su odluku da treba dovoditi najjače igrače na domaćem nivou. Time bi Crvena zvezda mogla da parira najjačim evropskim timovima i da bude kandidat za evropske trofeje.Crvena zvezda je u pohod na Kup evropskih šampiona krenula sa velikim ambicijama. U prethodnih četrnaest godina redovno je igrala u Evropi i na proleće.[23] U to vreme bila je jedan od najboljih timova iz istočne Evrope.





U Kupu šampiona te sezone najjači timovi su bili Bajern Minhen, Real Madrid i Milan. U prvom kolu Crvena zvezda je dobila švajcarski tim Grashopers,[24] koji je bio predvođen Otmarom Hicfeldom (osvojio Ligu šampiona sa Borusijom Dortmund(1997) i Bajernom (2001)). U prvom meču na beogradskoj Marakani bilo je 1:1 (Peter Kecle - Dragiša Binić).[23] U drugom meču u Cirihu Crvena zvezda je ubedljivo pobedila sa 1:4 (Kecle- Prosinečki (2 gola), Pančev, Radinović).[23] U sledećem dvomemeču Crvena zvezda je igrala protiv škotskog tima Glazgov Rendžers.[25] U prvom duelu bilo je 3:0 za Zvezdu (Braun autogol, Robert Prosinečki, Darko Pančev).[23] U drugom meču na stadionu Stadion Ajbroks bilo je 1:1 (Mekkoist - Pančev)[23] tako da je Crvena zvezda prošla dalje i ponovo dočekala proleće u Evropi. Tada je u četvrtfinalu izvučen tim izIstočne Nemačke, Dinamo Drezden.[26] Prvi meč se opet igrao u Beogradu i Zvezda ga je dobila sa 3-0 (Prosinečki, Binić, Savićević).[23] U drugom meču došlo je do incidenta koji su izazvali navijači domaćeg tima tako da je UEFA registovala taj meč sa 3-0[23] u Zvezdinu korist i tako se srpski klub plasirao u polufinale. Do prekida Zvezda je vodila sa 1-2 (Gičov- Savićević, Pančev).[23] U polufinalu izvučen je Bajern Minhen a u drugoj utakmici su igrali Olimpik Marselj i Spartak Moskva.[27] U prvom meču koji je igran na Olimpijskom stadionu u Minhenu bilo je 1-2 za Crvenu zvezdu (Volfart- Pančev, Savićević).[23] Druga utakmica na Marakani ostaće upamćena kao jedan od najneizvesnih duela koje je Zvezda odigrala na svom stadionu. Rezultat je na kraju bio 2-2 (Mihajlović, Augentaler (autogol) - Augentaler, Bender).